Luceafărul Bălan a început în forţă noul sezon din Liga a IV-a

Echipa pregătită de Marius Paşca a realizat scorul primei etape, câştigând cu scorul de 12 – 2 pe terenul formaţiei Olimpic Bocşa

Noul sezon al Ligii a IV-a de fotbal a început cu o surpriză, câştigătoarea eventului din sezonul trecut, Sportul Şimleu, înregistrând doar un rezultat de egalitate pe terenul echipei CS Crasna, 3 – 3, după ce şimleuanii au condus cu 3 – 0. Adrian Gheţe a reuşit „dubla” pentru şimleuani, iar Sergiu Deac a înscris pentru 3 – 0 în minutul 58. Finalul a fost al gazdelor, care au marcat prima dată prin Gigi Gorga, fostul jucător de Liga a II-a reuşind un gol de generic TV. Claudiu Cornaci a marcat pentru 2 – 3, iar scorul final l-a stabilit Szigyarto Zsolt, în minutul 82.
Luceafărul Bălan a reuşit scorul primei etape, formaţia pregătită de Marius Paşca învingând cu scorul de 12 – 2 Olimpic Bocşa. Mihai Bode, Dan Zaharie şi Bogdan Noje au reuşit „dubla”, Andrei Teglaş a marcat de patru ori, celelalte două goluri ale Bălanului fiind marcate de Maior Istvan şi Gabriel Buda. Pentru gazde au înscris Flaviu şi Rareş Bărnuţiu.
CS Barcău Nuşfalău nu a avut nicio emoţie în deplasarea de la Chieşd, câştigând cu scorul de 4 – 1 în faţa formaţiei locale. Nuşfalăul a condus cu 3 – 0, iar în minutul 59, Oltean a redus din handicap. Sima Norbert a stabilit scorul final, marcând în minutul 80 pentru 4 – 1.
Rapid Jibou a trecut la limită, scor 2 – 1 de Unirea Mirşid, prin reuşitele lui Ovidiu Moldovan şi Adrian Fărcaş, în timp ce pentru Mirşid a marcat Paul Ciprian.
Revenită în Liga a IV-a după o pauză de câţiva ani, Real Crişeni a debutat cu dreptul în noul sezon, câştigând cu scorul de 5 – 3 în faţa celor de la Benfica Ileanda.
Dumbrava Gâlgău a dispus la scor, pe teren propriu, de Silvania Cehu Silvaniei, pe care a învins-o cu scorul de 5 – 1, însă la pauză tabela a arătat egalitate, 0 – 0.
Cea de-a doua remiză din cadrul primei etape s-a înregistrat la Halmăşd. Partida dintre formaţia locală, Flacăra şi Gloria Bobota s-a încheiat cu scorul de 2 – 2.
Rezultatele complete şi marcatorii:
Flacăra Halmăşd – Gloria Bobota 2 – 2, 0 – 1 la juniori
Au marcat: Ionel Sabău (min. 30 şi 37), respectiv Alex Boroş (min. 29) şi Gabriel Gorgan (min. 41)
Dumbrava Gâlgău – Silvania Cehu Silvaniei 5 – 1, 1 – 2 la juniori
Au marcat: Vasile Făzăcaş (min. 50), Florin Sestraş (min. 57, 68 şi 83), Alin Mierea (min. 89), respectiv Marius Turian (min. 80)
Olimpic Bocşa – Luceafărul Bălan 2 – 12, 0 – 12 la juniori
Au marcat: Flaviu Bărnuţiu (min. 33) şi Rareş Bărnuţiu (min. 90+2), respectiv Dan Zaharia (min. 4 şi 38), Bogdan Noje (min. 20 şi 92), Andrei Teglaş (min. 21, 80, 84 şi 90+1), Maior Istvan (min. 23), Gabriel Buda (min. 41) şi Mihai Bode (min. 59 şi 79).
Real Crişeni – Benfica Ileanda 5 – 3, 0 – 2 la juniori
Au marcat: Sorin Iacob (min. 36 şi 56), Paul Hanga (min. 44 şi 81), Dan Crişan (min. 71), respectiv Andrei Bene (min. 20), Ionuţ Duma (min. 67), Andrei Ciurar (min. 69)
Rapid Jibou – Unirea Mirşid 2 – 1, 5 – 1 la juniori
Au marcat: Ovidiu Moldovan (min. 16), Adrian Fărcaş (min. 34), Paul Ciprian (min. 23)
CS Crasna – Sportul Şimleu 3 – 3, 2 – 5 la juniori
Au marcat: Gigi Gorga (min. 64), Claudiu Cornaci (min. 75), Szigyarto Zsolt (min. 82), Adrian Gheţe (min. 39 şi 40), Deac Sergiu (min. 58)
AS Chieşd – CS Barcău Nuşfalău 1 – 4, 1 – 8 la juniori
Au marcat: Petrică Lăcătuş (min. 16), respectiv Kallai Maradona (min. 43), Lakatos Karoly (min. 58), Sima Norbert (min. 80) şi Lucian Oltean (min. 59)
Programul complet al etapei a doua, programată duminică, 7 septembrie: Luceafărul Bălan – CS Crasna, Unirea Mirşid – Olimpic Bocşa, Benfica Ileanda – Rapid Jibou, CS Barcău Nuşfalău – Real Crişeni, Silvania Cehu Silvaniei – AS Chieşd, Gloria Bobota – Dumbrava Gâlgău şi Sportul Şimleu – Flacăra Halmăşd. Partidele de juniori sunt programate la ora 13, iar cele de seniori, la ora 17.